ALEJA BIELANY
BIELANY WROCŁAWSKIE
18 - 22 05 2016

VIRTUREAL - wykład

20 MAJA

godzina 16:00

prelegentka: Monika Patuszyńska


W istnienie dużej części świata musimy po prostu uwierzyć- możemy do pewnego stopnia być pewni, że ten, którego dotykamy czy na który patrzymy jest (chociaż nie polegałabym za bardzo na naszych zmysłach- zbyt łatwo obecnie oszukać je za pomocą technologii). Skąd jednak pewność, że reszta świata- ta, której akurat nie doświadczamy- istnieje?

W dziejach przemysłu pojawił się nowy rys – to wstyd, który zastąpił dumę. Coś zupełnie nowego w historii fabryk, której duma zawsze była nieodłączną cechą składową- duma ich założycieli, właścicieli, którzy obdarzali je swoimi nazwiskami, duma rodów tworzących potęgi, duma społeczeństw, duma pracowników.

Fabryki powoli znikają z naszego krajobrazu. Tymczasem w wirtualnej rzeczywistości, która powoli staje się nową rzeczywistością i w której fabryki zostały zastąpione markami- pozornie nic się nie zmieniło- fabryki dalej produkują, ich wyroby cieszą się powodzeniem, sieć dealerów się rozrasta, a kampanie marketingowe kwitną.

To rzeczywistość, która- chociaż nie wiadomo, kiedy stała się prawdziwsza od realności- sama się siebie wstydzi, a ten wstyd wymusza niewidzialność, wymusza niewidzialną pracę, niewidzialną fabrykę, niewidzialną załogę. Została stworzona dla naszego dobrego samopoczucia przez nowych właścicieli starych marek…

VirtuReal to moja podróż po obu tych światach.


 

MONIKA PATUSZYŃSKA

Badaczka porzuconych tematów i nieprzetartych ścieżek.
Projektantka. Ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1999 roku. Była ostatnim projektantem Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków” oraz ostatnim prezydentem Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej”. Od 2009 członek Międzynarodowej Akademii Ceramiki (AIC/IAC) z siedzibą w Genewie. Od maja 2014- Dyrektor Artystyczny Institute of Design w Kielcach. Wykładowca School of Form w Poznaniu. Uzależniona od porcelany. Twórczyni autorskiej metody odlewania z form gipsowych. Zafascynowana przemijaniem i wszystkim, co z upływem czasu się wiąże. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie – m.in. Museum of Modern Ceramic Art w Gifu w Japonii, Jingdezhen Ceramics Museum w Chinach, Mungyeong Ceramics Museum w Korei, Danmarks Keramikmuseum w Danii czy Musée de la Céramique w Vallauris we Francji, prezentowane były na prawie 100 wystawach, w tym ponad 10 indywidualnych.


Imię i nazwisko *

Nr telefonu *

E-mail *

Czy potrzebny będzie tłumacz języka migowego

NIE
TAK

Akceptacja regulaminu (regulamin dostępny pod formularzem) *

NIE
TAK

 tak


Wysłanie formularza zgłoszeniowego jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU uczestnictwa w warsztatach i wykładach oraz wyrażeniem zgody na wykorzystanie i przetwarzanie podanych danych osobowych oraz wizerunku zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883) dla potrzeb realizacji programu i promocji III Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów Wroclove Design organizowanego przez Fundację OPEN MIND.Pytania prosimy kierować na rejestracja@wroclovedesign.pl