ALEJA BIELANY
BIELANY WROCŁAWSKIE
18 - 22 05 2016

URNY BIODEGRADOWALNE – OVO / MALA

„Ab ovo usque ad mala” – od początku do końca. Od narodzin do śmierci, która jest początkiem nowego życia.

Kolekcja urn OVO/MALA jest odpowiedzią na zmieniające się podejście do kwestii pożegnania zmarłego i pamięci o nim. Pozwala połączyć ekologiczny pochówek z tradycyjną formą upamiętnienia. Rodzimy się, żyjemy, umieramy, na naszych prochach powstaje nowe życie – koło się zamyka.

Ceramiczna kula zostaje przy żyjących jako wspomnienie bliskiej osoby, prochy umieszczone w biodegradowalnej urnie, zakopane w ziemi stają się podłożem pod nowe życie.

Cmentarze bez masywnych pomników, lecz pełne drzew. Parki pamięci jako miejsca zadumy i ciszy, gdzie każde drzewo to inna historia, inna dusza.

Urny zostały przemyślane w taki sposób, aby pozostawić bliskim zmarłego możliwość podjęcia ostatecznej decyzji. OVO i MALA mogą pełnić funkcję tradycyjnych urn w każdej chwili, w momencie kiedy żałobnicy będą już na to gotowi, pozwalając na dokonanie ekologicznego pochówku.

OVO dzieli się na 3 główne części: ŻYCIE – pojemnik na prochy zrobiony z przyjaznego środowisku, biodegradowalnego materiału; ŚWIATŁO – ceramiczny, półkolisty świecznik; PAMIĘĆ – ceramiczny, półkolisty pojemnik z inskrypcją, w którym bliscy mogą umieścić drobne pamiątki po zmarłym.
Po złożeniu całość jest kulą. Pozioma kreska przecina ją na pół, dzieli na dwie części: życie i śmierć, niebo i ziemia, dusza i ciało, ci co odeszli i ci co zostali.

MALA nawiązuje do platońskiej koncepcji dwóch połówek jabłka – człowieka podzielonego na dwie części.
Urna przeznaczona jest dla dwóch osób – par, małżeństw, partnerów, rodzeństwa. Każda półkula przeznaczona jest dla jednej osoby. Dwie połówki jabłka tworzą kulistą urnę MALA. W momencie gdy umiera jeden z partnerów, do kolumbarium, bądź do ziemi wkładana jest jedna połówka, po śmierci drugiej osoby dokładana jest druga półkula i urna tworzy całość. Dwie połówki jabłka razem nawet po śmierci.logo dizeno