ALEJA BIELANY
BIELANY WROCŁAWSKIE
18 - 22 05 2016

MARTA POKOJOWCZYK I HEMPWEAVERS HANDWOVEN CANVAS

Tkanie to proces równie ważny jak samo dzieło, gotowa tkanina. Towarzyszy mu pewien bezczas. Liczą się wykonane zadania, nie minuty. To medytacja.

Dyscyplina, jaką jest tkactwo łączy w sobie piękno z nieograniczonymi możliwościami, jakie daje twórcy maszyna. Istotą każdej tkaniny jest sekwencja wzajemnego przeplatania się układów nici pionowych i poziomych. Możliwość wyboru takiego układu, czyli zaprojektowania najmniejszego elementu tkaniny w trakcie procesu jej powstawania, nadaje tkactwu wolność – tę wyżej wspomnianą nieograniczoność. I to właśnie ta wolność jest taka fascynująca, to ona poszerzyła i jednocześnie wzbogaciła dotychczasowe działania Marty Pokojowczyk.

Warstwy tkaniny są niczym laserunki w malarstwie. Potęgują głębię. Oprócz dwuwymiarowych płócien z lnu i konopi Marta Pokojowczyk projektuje na krośnie kanwy 3D – ręcznie tkane konstrukcje.  Praca z nimi wyraża jej zamiłowanie do działań związanych z przestrzenią i ze światłem.

HEMPWEAVERS HANDWOVEN CANVAS

Idea projektu Hempweavers, współtworzonego przez Martę Pokojowczyk oraz Helenę Loermans, łączy dwie odrębne dziedziny sztuki – tkactwo i malarstwo. Efektem symbiozy obydwu dyscyplin jest unikatowa, ręcznie tkana kanwa z lnu i konopi, która może posiadać naturalną barwę lub być zaprojektowana w kolorze. Kanwy Hempweavers wyróżnia oryginalny splot nadający tkaninom niepowtarzalne tekstury. Płótna mogą stanowić osobne dzieła, jak również, poprzez swoje właściwości, uszlachetniać tworzone na nich obrazy. Projekt powstał w Atelier Tkackim Heleny Loermans w Portugalii, w 2014 roku.

Na ręcznie tkanych kanwach Marta Pokojowczyk prowadzi ingerencje ziemi, kleju i pigmentu w proszku, cykl obrazów „Droga” („The Way”).

Więcej informacji o autorce na www.martapokojowczyk.pl