ALEJA BIELANY
BIELANY WROCŁAWSKIE
18 - 22 05 2016

BIOS URNS

BIOS URNS – ZAMIEŃMY CMENTARZE W LASY!

KIM SĄ?

Unikalne koncepcje prezentowane podczas tegorocznego festiwalu Wroclove Design sięgają piętnastu lat wstecz. Wtedy dwaj designerzy z Barcelony, bracia Gerard i Roger Moliné, rozpoczęli prace nad projektami łączącymi nowoczesność z odwiecznym rytmem natury.

Czym jest dla hiszpańskich projektantów design? Przede wszystkim szansą na zmianę świata, ale w zgodzie z jego duchem. Dialog z zastanym środowiskiem naturalnym zaowocował wystawą Naturalment – Thinking Nature, unikalną przestrzenią relaksu Etnoborda, a także nowatorskim projektem Bios Urns i Bios Incube.

IDEA?

Najważniejszym zadaniem Bios Urns jest zmiana postrzegania śmierci przez ludzi. Koncepcja Bios Urns ma przypominać, że pożegnanie z bliskimi nie oznacza końca, ale odrodzenie i powrót do życia – w formie żywego, wciąż rosnącego drzewa. Dzięki tej metodzie każdy może uczcić drogie mu osoby w niepowtarzalny sposób, który będzie trwał przez pokolenia.

Projekt został opracowany przez designera Martina Azuę oraz Gerarda Moliné, a oferta kierowana jest nie tylko dla ludzi – również właściciele zwierząt mogą w ten sposób uczcić swoich drogich podopiecznych.

NA CZYM POLEGA PROJEKT?

Instalacja składa się z dwóch elementów: Bios Urn oraz systemu Bios Incube. Urna działa następująco: prochy osoby zmarłej są mieszane z organicznym wkładem z torfu i łupin kokosowych, w którym można zasadzić nasiono dowolnego drzewa. Całość jest w pełni biodegradowalna oraz przyjazna dla środowiska.

Wzrost drzewa można kontrolować za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfony, która przypomina o konieczności nawodnienia drzewa, a także monitoruje jego rozwój. Dzięki temu nawet osoby, którym brakuje czasu i pasji, są w stanie odpowiednio zadbać o prawidłowy wzrost drzewa.